Ligji anti-duhan, nga 23 gushti gjoba edhe per duhanpiresit

Të gjitha subjektet private por dhe institucionet publike duhet të përgatiten për të mos lejuar askënd të konsumojë duhan në ambientet e tyre të mbyllura, pasi më 23 gusht hyn në fuqi ligji i ri anti-duhan, i cili me ndryshimet e bëra parashikon për herë të parë ndëshkim me gjobë edhe për duhanpirësin. Kreu i […]

Prapaskenat e themelimit të Bankës Kombëtare të Shqipërisë në vitin 1925

Nga Dr. Marenglen Kasmi Më 15 mars 1925 u nënshkrua ndërmjet qeverisë shqiptare dhe një Grupi Financiar italian marrëveshja për krijimin e Bankës Kombëtare Shqiptare (BKSH). Krijimi i BKSH duhej të zgjidhte përfundimisht çështjet thelbësore ekonomike dhe financiare të shtetit shqiptar. Duke qene të vetëdijshëm se, themelimi i Bankës Kombëtare me të drejta emetimi përbënte […]

Horoskopi, 20 gusht 2014

Dashi Mundohuni të jeni më sistematikë, në mënyrë që gjithçka keni programuar për këtë javë ta përfundoni në kohën e duhur. Behja e ndikimit të Afërditës ju bën melankolikë.   Demi Duket se fati, kuptohet ai i miri,  do të fillojë “të interesohet” edhe për ju dhe kjo, në sajë të Merkurit. Afërdita stimulon kontaktet […]

Shpella e Skotinisë dhe liqeni nëntokësor, mrekullitë natyrore që s’kanë promovim

Shpella e Skotinisë dhe liqeni nëntokësor, mrekullitë natyrore që s’kanë promovim

Një atraksion turistik për rajonin e Gjirokastrës, është padiskutim shpella e Skotinisë dhe sidomos liqeni me ujë të kthjellët që gjendet nën këtë shpellë. Ky liqen u zbulua rreth 5 vjet më parë nga një grup eksploratorësh italianë të mbështetur edhe nga dy zhytës shqiptarë. Konkretisht Mario Mazzoli, Marko Viteli, Bernardino Rochi, si dhe Igli […]

“Shkëndija”, shkatërrohet rrjeti i prostitucionit në Sarandë

Policia e Sarandës ka finalizuar mbrëmjen e së hënës një operacion të koduar me emrin “Shkëndija”, që ka shpërbërë një grup përgjegjës për shfrytëzim prostitucioni. Sipas njoftimeve të autoriteteve lokale, operacioni është kryer nga strukturat e anti-krimit, të cilat kanë vënë në pranga pesë persona. Sipas burimeve, drejtues i këtij rrjeti ishte shtetasi Kostaq Gjini, […]

Kultivimi i kërmillit, dy ferma në Libohovë

Kultivimi i kërmillit, dy ferma në Libohovë

Të bësh një shëtitje në fushën e Dropullit, më shumë të zë syri toka të mbjella me jonxh, misër, tërshërë dhe aty-këtu ndonjë ngastër me grurë apo perime. Sigurisht që një pjesë e konsiderueshme e tokës është e lënë djerrë, për shkak të shpenzimeve relativisht të larta të punimit, por edhe për shkaqe që lidhen […]

Virusi “Ebola”, merren masa në Kakavijë. Gati karantina në spitalin e Gjirokastrës

Edhe pse zyrtarisht në vendin tonë nuk janë konstatuar persona të infektuar nga virusi “Ebola”, autoritetet shëndetësore kanë nisur të marrin masat. Konkretisht sot, Drejtoria e Shëndetit Publik në Gjirokastër bëri një inspektim në qendrën shëndetësore në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës, ku ndër të tjera shpërndau edhe materiale informuese për virusin “Ebola”. Kakavija […]

Rindërtimi i shtëpisë së Kadaresë, synohet kthimi në qendër multifunksionale

Punimet në shtëpinë e lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare në Gjirokastër, kanë hyrë në fazën e tretë, ku parashikohet ndërtimi i tre harqeve në pjesën ballore të saj. Projekti për rikonstruksionin e kësaj shtëpie parashikon ndër të tjera që të ruajë të gjitha detajet karakteristike të objektit, si harqet e kamareve, afresket etj. Bashkia e […]

Papa tregon arsyet e vizites ne Shqiperi

Papa Françesku I u ka treguar gazetarëve në avion, gjatë kthimit nga Korea e Jugut, se arsyeja për të cilën e viziton Shqipërinë, është se prej atje mund të japë mesazhin sesi të gjitha fetë mund të punojnë bashkë në harmoni. “Shkoj në Shqipëri për dy arsye të rëndësishme .E para sepse kanë arritur të […]