Horoskopi, 29 korrik 2014

Dashi Një kuadër yjor pozitiv duket se vjen në një moment të përshtatshëm për të hedhur një hap vendimtar apo për të filluar një aktivitet të ri. Kush ka kohë të mos prehë kohë, thotë një proverb.. Demi Aftësia juaj për të daklë nga situata dhe vendosmëria do t’ju ndihmojnë për të kaluar lehtësisht një […]

Fluks udhëtarësh në Kakavijë dhe Tre Urat, 80 mijë vetë gjatë korrikut

Fluks udhëtarësh në Kakavijë dhe Tre Urat, 80 mijë vetë gjatë korrikut

Fluks i lartë udhëtarësh në dy pikat e kalimit kufitar me Greqinë që ka qarku i Gjirokastrës, Kakavija dhe Tre Urat. Gjatë muajit korrik, sipas policisë kufitarë, kanë hyrë rreth 80 mijë persona, turistë të huaj dhe emigrantë shqiptarë që kthehen me pushime në vendlindje. Ndërkohë që fundjavën që shkoi u shënua një fluks relativisht […]

Sitet arkeologjike në luginën e Drinos, nis fotografimi nga ajri (Foto)

Në kuadër të studimit dhe promovimit të mëtejshëm të siteve arkeologjike në luginën e Drinos, Drejtorina Rajonale e Kultures Kombetare Gjirokastër, nisi një ditë më parë fotografimin dhe filmimin nga ajri të këtyre pasurive kulturore. Kjo punë do të kryehet prej specialistëve italinë të fotografimeve dhe filmimeve ajrore me “Droni”, pjesë e misionit arkeologjik në […]

Dosier/ Kur Libohova kishte mbetur pa farmaci dhe pa autoambulancë

(Shkrim i botuar te gazeta “Shekulli” më 31 janar 2006)  Ndodh ndonjëherë që për të plotësuar një nevojë urgjente të përshkosh kilometra të tërë. Kjo është bërë diçka e zakonshme për libohovitët, pasi po bëhen gati 3 vjet që 3200 banorët e qytetit të Libohovës janë të detyruar që, për të pasur në shtëpi një […]

Myslimanët festojnë Fiter Bajramin

Pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, lexim Kur’ani e bamirësi, bësimtarët myslimanë të Shqipërisë dhe mbarë botës festojnë sot Fiter Bajramin. Që në orët e para të mëngjesit besimtarët i janë drejtuar xhamive dhe teqeve për të kryer faljet e kësaj dite të shënuar. Pas ritualeve fetare, besimtarët shkojnë për vizita te të afërmit, bëjnë […]

Vajza nga Libohova, e para shqiptare që punoi për CNN dhe Zërin e Amerikës (Foto)

Vajza nga Libohova, e para shqiptare që punoi për CNN dhe Zërin e Amerikës (Foto)

Në arkivin e “CNN” dhe “Zërit të Amerikës”, një vend të veçantë zë dhe dosja e gazetares shqiptare, Nexhmije Zaimi.  Mjaft nga personalitetet që kanë shërbyer për gjigandët e medias amerikane e përmendin herë pas here kontributin e spikatur të reporteres nga Shqipëria. Çuditërisht këtu, në “shtëpinë” e zonjës së famshme, dinë fare pak për […]

Libohova në reformën territoriale

Libohova në reformën territoriale

Nga Osman Buzo Si libohovit shpreh shqetësimin  e ligjshëm për ardhmërinë e qytetit , pas ndarjes së re teritoriale, që ka ndërmarë shteti ynë. Mbështesim këtë nismë, për reduktimin e hallkave të pa mbarimta burokratike, që asfiksonin ekonominë  e brishtë  të shtetit tonë, por na dhemb, ideja  se do tjetërsohet  qyteti ynë i nderuar. Libohova […]

Ndarja e re, ja cilat vende pune do shkurtohen

Ndarja e re, ja cilat vende pune do shkurtohen

Protestat dhe kundërshtitë për reformën territoriale dhe administrative, ndoshta mund të quhen të justifikuara vetëm për një kategori njerëzish: nëpunësit e bashkive dhe komunave. Me ndarjen e re, shumë prej vendeve të tyre të punës do të shkurtohen pasi llogjikisht do të kemi 312 njësi vendore më pak. Sipas asaj që shkruante një ditë më […]

Horoskopi, 28 korrik 2014

Dashi Kuadri yjor duket tejet pozitiv në shenjë, pavarësisht nga moria e punëve që duket se po ju mbyt. Do të keni shumë stimuj në planin profesional, por tregoni më shumë kujdes për financat tuaja.   Demi Sa më shumë afër një objektivi jeni aq më shumë ju duket i paarritshëm. Por është vetëm një […]