Pse Enver Hoxha e kishte inat Lazaratin? Flet Ylli Polovina

Nga Ylli Polovina Në letërsinë e njësive partizane shqiptare ndodhet edhe libri “Historiku i Brigadës 8-të Sulmuese”. E ka shkruar njëri pjesëtar i saj, tashmë tetëdhjetë e pesë vjeçar, me ende dy copëra predhash në kofshën e majtë: Naxhi Zhupa. Deri tani është i vetmi libër i këtij lloji i publikuar pas rënies së regjimit […]

“Pronarët” e maleve me sherebel, konflikte të vazhdueshme për kontroll territori

“Pronarët” e maleve me sherebel, konflikte të vazhdueshme për kontroll territori

Një prej mundësive të punësimit në Libohovë është mbledhja e bimëve medicinale, kryesisht sherebela, rigoni, murizi, çaji e të tjera. Janë të shumta familjet libohovite që sigurojnë jetesën me të ardhurat që marrin nga shitja e këtyre bimëve medicinale. Por, në kushtet kur janë të shumtë njerëzit që shkojnë nëpër male për të mbledhur këto […]

Komedia “Emigrantët”, luan edhe “Drejtori” i Portokallisë

Komedia “Emigrantët”, luan edhe “Drejtori” i Portokallisë

Trupa e aktorëve të teatrit të Gjirokastrës “Zihni Sako” vijon përgatitjet për të vënë në skenë komedinë “Emigrantët”, e përzgjedhur nga regjizori Kudret Alikaj. Kjo shfaqe është një nga më të interpretuarat nëpër teatro këto 40 vitet e fundit. Fakti që Shqipëria ka vuajtur shumë nga emigracioni në këto 25 vite, është arsyeja për vendosjen […]

Ndarja territoriale, mediat greke: Po cënohet minoriteti

Debati shqiptar për Himarën dhe reformën territoriale ka mbërritur në Greqi, ku miratimi i draftit në këtë formë shihet me shqetësim. Gazeta greke “To Vima”  jep alarmin, duke shkruar se marrëdhëniet afatgjata mes Greqisë dhe Shqipërisë pritet të tronditen, pas miratimit të reformës së ardhmshme territoriale për të cilën nënvizohet se “kërcënon demografinë e minoriteteve […]

Libohova në terr, mungon ndriçimi në rrugë

Libohova në terr, mungon ndriçimi në rrugë

Mbrëmë në inboxin e faqes në Facebook të LibohovaOnline mbërriti një mesazh nga një i ri, i cili nuk ka dashur t’i shfaqet emri te ky shkrim. Kuptohet, në një vend të vogël si Libohova për të ruajtur raportet e mira me njerëzit, shpesh herë edhe duhet të heshtësh, pavarësisht problematikës apo cënimit të të […]

Foto Lajm/ Njihuni me Bashkinë Dropull

Foto Lajm/ Njihuni me Bashkinë Dropull

Kjo është Bashkia e Dropullit që do të formohet me ndarjen e re adminstrative dhe territoriale. Dy komunat e Dropullit bashkohen me komunen Pogon, per formuar kështu një bashki të re. Edhe pse komuna e Pogonit është e largët me komunat e Dropullit dhe nuk kanë lidhje fizike mes tyre, pasi për të shkuar në […]

Horoskopi, 22 korrik 2014

Dashi Janë një grup planetësh pozitive që ju japin një mbështetje shumë të fortë e të gjithanshme, kështu mund të konsideroheni me fat në profesion ku mund të merrni edhe promovime të mundshme.   Demi Lumturia duket si e paarritshme por janë pikërisht momentet me miqtë me të afërmit dhe me të dashurit tuaj që […]

Tonight Ilva Tare, në Gjirokastër për “Kronikë në gur” (Video)

Tonight Ilva Tare, në Gjirokastër për “Kronikë në gur”  (Video)

Gjirokastra, e njohur ndryshe si qyteti i gurtë, është stacioni i tretë i ciklit veror “Tonight Ilva Tare”, “Të njohim Shqipërinë”. Një qytet i cili prej 2005 ka statusin e trashëgimisë kulturore, duke u bërë pjesë e UNESCO-s. Ajo është një nga shembujt mbetur në Ballkan të qyteteve tregtare të stilit otoman. Paralelisht me Gjirokastrën […]

Ulni shpejtësinë! Së shpejti policë kartoni nëpër autostrada

Policia e Shtetit ka përforcuar masat e sigurisë në kuadër të sezonit turistik e një prej tyre duket se janë edhe këta policë rrugorë prej kartoni, të ngjitur në shtyllat anash rrugëve, natyrisht pranë një makine gjithashtu prej kartoni. Pritet qe te tille police prej kartoni te vendosen pothuajse ne cdo rruge kryesore. Ideja eshte […]

Momenti i vrasjes së Artan Santos (Video)

Për herë të parë një video e siguruar nga kamerat e vëzhgimit jep të plotë gjithë momentin kur është qëlluar mbi bankierin Artan Santo. Lapsi.al publikon për herë të parë pamjet ekskluzive, të regjistruara nga kjo kamera e sigurisë që tregojnë qartë mënyrën se si është ekzekutuar bankieri Artan Santo, mëngjesit e 26 qershorit. Momentet […]