Gjirokastër, pronarit të Alpo Tv i ndalohet hyrja në Greqi: Je person i padëshiruar për ne

Gjirokastër, pronarit të Alpo Tv i ndalohet hyrja në Greqi: Je person i padëshiruar për ne

Pronari i Televizionit Alpo në Gjirokastër, Aristotel Petro, është shpallur person i padëshiruar nga shteti grek. Atij i është ndaluar hyrja në territorin e Greqisë. Rasti denoncohet nga Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë përmes një deklarate. Motivet e këtij vendimi nuk bëhen me dije. Dyshimet janë se shkak i këtij vendimi janë informacionet irredentiste dhe […]

PD proteston në Gjirokastër më 9 shkurt: Ejani të rrëzojmë Edi Ramën (VIDEO)

PD proteston në Gjirokastër më 9 shkurt: Ejani të rrëzojmë Edi Ramën (VIDEO)

Partia Demokratike do të zhvillojë protestën e saj në Gjirokastër më datë 9 shkurt. Sipas një spoti të publikuar në rrjetet sociale, vendi i protestës është zgjedhur të jetë sheshi përballë varrezave të dëshmorëve. PD fton qytetarët të dalin në protestë sepse Edi Rama e ka varfëruar vendin aty ku s’mban më. Pas protestës në […]

Ilia Kuro, njeriu i ‘betejës’ për Zagorinë

Ilia Kuro, njeriu i ‘betejës’ për Zagorinë

Pas konfirmimit të kryeministrit Edi Rama se në Zagori nuk do të ketë kërkime për naftë, tentativa e kompanisë ‘Shell’ sipas një kontrate me qeverinë shqiptare vijon të jetë kryefjala e zagoritëve në bisedat e përditshme, qoftë në fshatrat e tyre apo edhe në rrjetet sociale. Ajo që bie në sy janë një tufë idiotësh, […]

Goditet grupi kriminal që falsifikonte dokumentat për jashtë shtetit, 8 të arrestuar në Gjirokastër

Goditet grupi kriminal që falsifikonte dokumentat për jashtë shtetit, 8 të arrestuar në Gjirokastër

Policia e Shtetit në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë ka bërë të mundur arrestimin e 32 shqiptarë ku ndër ato ishte edhe një zyrtar policie. Të arrestuarit bënin të mundur kalimin ilegalisht të qytetarëve në SHBA dhe Kanada me anë të falsifikimit të dokumentëve. Operacioni i quajtur ‘Rruga e Gabuar’ u shtri në qytetet: Tiranë, Korçë, Fier, […]

Gjirokastër, hajdutët donin të vidhnin shtëpinë e gjyqtarit, arrestohen nga policia

Gjirokastër, hajdutët donin të vidhnin shtëpinë e gjyqtarit, arrestohen nga policia

Tre persona janë vënë në pranga nga policia, pasi janë kapur duke tentuar të vidhnin banesën e një gjyqtari në Gjirokastër. Mësohet se 3 të arrestuarit janë Laurenc Driza, Ilirjan Skënderi, Arbër Kordeci të cilën janë arrestuar orët e vona të mbrëmjes së të premtes. Ndërkohë emri i gjyqtarit që iu tentua vjedhja e banesës është Tomorr […]

Kapet 700 kg drogë në Gjirokastër, 7 persona të ndaluar

Kapet 700 kg drogë në Gjirokastër, 7 persona të ndaluar

Zbulohet një sasi e madhe marijuane në tentativë për ta trafikuar drejt Greqisë. Rreth 700 kg kanabis e paketuar është zbuluar në një kasolle të braktisur në fshatin Dritë fare pranë kufirit me Greqinë. Para zbulimit të sasisë së kanabisit të braktisur janë kapur 7 persona nga fshati Picar në Gjirokastër të cilët mendohet se […]

Mes naftës dhe turizmit, si e duam Zagorinë? (VIDEO)

Mes naftës dhe turizmit, si e duam Zagorinë? (VIDEO)

Nga Brikena Metaj, News 24 Zagoria, ekosistemi natyror malor i saj, që përfshin një sipërfaqe prej 25 mijë ha, u shpall Park Natyror Kombëtar në korrik të vitit 2018 duke u përcaktuar si zonë me vlera të larta për trashëgiminë natyrore dhe biodiversitetin shqiptar. Shumë pak banorë kanë mbetur sot në Zagori, por krahina me […]

PD e ka ndarë mendjen: Më 9 shkurt protestojmë në Gjirokastër, pas një jave rrëzojmë Ramën në Tiranë

PD e ka ndarë mendjen: Më 9 shkurt protestojmë në Gjirokastër, pas një jave rrëzojmë Ramën në Tiranë

Partia Demokratike do organizojë protestë në Gjirokastër në datën 9 shkurt. Deputeti demokrat Tritan Shehu thekson se data e protestës u vendos sot nga Aktivi i PD. Sipas tij, qytetarët e Gjirokastrës do protestojnë kundër varfërisë e papunësisë dhe braktisjes nga shteti. Postimi i Tritan Shehut Aktivi i PD së Gjirokastres, qe u zhvillua sot, […]

Dasho Aliko analizon Libohovën: Janë bërë investime në buzëkuqe, njerëzit s’kanë ilaçe. Ne do kthejmë besimin

Dasho Aliko analizon Libohovën: Janë bërë investime në buzëkuqe, njerëzit s’kanë ilaçe. Ne do kthejmë besimin

Partia Demokratike mblodhi sot aktivin e saj të degës së Gjirokastrës. Kryetari Dasho Aliko në fjalën e mbajtur me këtë rast foli edhe për Libohovën. Sipas tij në këtë bashki mungojnë investimet dhe se ato që janë bërë kanë qenë sa për fasadë thotë ai. “Pavarësisht se Bashkia Libohovë drejtohet nga socialistët, më shumë investimet […]