Përgatitjet për zgjedhjet në Libohovë, rreth 6 mijë persona me të drejtë vote. Nis njoftimi derë më derë (VIDEO)

Përgatitjet për zgjedhjet në Libohovë, rreth 6 mijë persona me të drejtë vote. Nis njoftimi derë më derë (VIDEO)

Bashkia Libohovë vijon përgatitjet për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Listat e votuesve janë afishuar në vende publike ndërsa ka nisur edhe njoftimi derë me derë i zgjedhësve. Nënkryetari Ilija Kuro thotë për Tv Gjirokastra se procesi ka qenë pa probleme. Të drejtë vote në Bashkinë Libohovë kanë rreth 6 mijë persona, ndërsa zgjedhjet do […]

Fiter Bajrami, myslimanët falen në pallatin e sportit Gjirokastër (FOTO)

Fiter Bajrami, myslimanët falen në pallatin e sportit Gjirokastër (FOTO)

Edhe në Gjirokastër besimtarët myslimanë kremtojnë sot festën e Fiter Bajramit. Falja e namazit u krye herët në mëngjes në Pallatin e Sportit. Qindra besimtarë myslimanë iu bashkuan lutjeve për më shumë dashuri, paqe dhe harmoni mes njëri-tjetrit. Myftiu Armand Islami, i është drejtuar atyre me mesazhin e tij, duke thënë se kjo festë duhet […]

Opozita dërgon në Libohovë Dasho Alikon dhe Krenar Kullën. Duan të regjistrojnë anëtarët në KZAZ edhe pse vendimi i KQZ-se i ndalon

Opozita dërgon në Libohovë Dasho Alikon dhe Krenar Kullën. Duan të regjistrojnë anëtarët në KZAZ edhe pse vendimi i KQZ-se i ndalon

Dasho Aliko dh Krenar Kulla, të dy kryetarë të partive opozitare në Gjirokastër, kanë pranuar sot të bëhen qesharakë në dy raste. Si fillim në KZAZ-në e Gjirokastrës dhe më pas në KZAZ-në e Libohovës. Me kamera me vete, Aliko dhe Kulla shkuan në KZAZ për të regjistruar anëtarët e PD-së dhe LSI-së. Por bllokimin […]

Rikonstruksioni, shihni si është transformuar shkolla ‘Avni Rustemi’ në Libohovë (FOTO)

Rikonstruksioni, shihni si është transformuar shkolla ‘Avni Rustemi’ në Libohovë (FOTO)

Bashkia Libohovë ka përfunduar rikonstruksionin e shkollës 9-vjeçare ‘Avni Rustemi’. Një ditë më parë u zhvillua edhe ceremonia e inagurimit të këtij investimi me vlerë rreth 600 milionë lekë të vjetra. Ndër të tjera shkolla është pajisur me sistem ngrohje me kaldaja, si dhe është ndërtuar një palestër e re. Po kështu është shtruar oborri […]

Zgjedhjet, prezantohen kandidatët e PS-së në Gjirokastër (FOTO)

Zgjedhjet, prezantohen kandidatët e PS-së në Gjirokastër (FOTO)

Partia Socialiste prezantoi dje në Gjirokastër kandidatët për 7 bashkitë e qarkut. Në eventin e organizuar me këtë rast, ministri i Bujqësisë Bledi Çuçi dhe njëherësh i deleguari i PS-së për këtë qark, tha se 30 qershori është një moment historik për t’i dhënë qytetarëve kryetarët më të mirë dhe këshillat bashkiakë që i kanë […]

Gjirokastër, pranga të riut nga Picari. Kishte bërë gati për mbjellje 100 kubikë kanabis

Gjirokastër, pranga të riut nga Picari. Kishte bërë gati për mbjellje 100 kubikë kanabis

Policia e Gjirokastrës ka arrestuar një të ri nga Picari, i cili po tentonte të mbillte një parcelë me kanabis. Sipas njoftimit të shpërndarë për mediat, policia thotë se i arrestuari është shtetasi R.R., 26 vjeç, banues në fshatin Picar, Gjirokastër. Nga informacionet e marra në rrugë policore se në vendin e quajtur “Përroi i Verës”, në […]

Emërohet kryeprokurori i ri i Gjirokastrës

Emërohet kryeprokurori i ri i Gjirokastrës

Në krye të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së parë Gjirokastër është vënë Julian Cafka. Emërimi i Cafkës erdhi pas shkarkimit nga KPK të prokurorit Arben Pasho.Vendimi për emërimin e Julian Cafkës u mor në mbledhjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Arben Pasho nuk e kaloi dot vettingun për shkak të problemeve me pasurinë.  Gjatë […]

“Stolitë Tona”, hapet sezoni turistik në Antigone (FOTO)

“Stolitë Tona”, hapet sezoni turistik në Antigone (FOTO)

Ditën e sotme u zhvillua aktiviteti “Stolitë tona” në Antigone në kuadër të hapjes së sezonit turistik për vitin 2019. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm deputetja e qarkut Gjirokastër Mirela Kumbaro, kandidati për kryetar bashkie për Gjirokastrën Flamur Golemi, kryetari i këshillit të qarkut Armand Hila, drejtues të institucioneve në nivel vendor, si dhe […]

Gjirokastër, akuza për drejtoreshën Doriana Demo: Na hoqi nga puna me pa të drejtë

Gjirokastër, akuza për drejtoreshën Doriana Demo: Na hoqi nga puna me pa të drejtë

Dy punonjës së ndërmarrjes së Trajtimit Studentor në Gjirokastër, janë shkarkuar nga puna. Bëhet fjalë për një kujdestar dhe një sanitare. Shkarkimi për të parin Teohar Barka , ka rezultuar i padrejtë nga shkalla e parë e gjyqësorit në Gjirokastër. Ndërsa për sanitaren Adelina Loloci, ccështja ndodhet në fazën e parë të procesit gjyqësor. Sipas […]

Frontex mbërrin në Gjirokastër, do të kontrollojnë kufirin me Greqinë

Frontex mbërrin në Gjirokastër, do të kontrollojnë kufirin me Greqinë

Agjensia Europiane e Kufirit dhe Rojës Bregdetare do të kryejë për herë të parë një operacion patrullimi jashtë Bashkimit Europian, dhe kjo do të ndodhë në Shqipëri pranë kufirit me Greqinë. Qëllimi i këtij operacioni do të jetë kundërpërgjigjia ndaj tentativave për emigracion të jashtëligjshëm përballë mundësisë së ndryshimit të së ashtëquajturës rrugës së refugjatëve, […]