Çfarë është Ebola dhe si duhet të mbrohemi prej saj

Nuk bën të krijojmë panik, është gjë e mirë që virusi nuk po përhapet lehtë. Infeksioni mund të merret nga kontakti me lëngjet e trupit të personit të infektuar apo të kafshës së infektuar. Por mund të bartet edhe nëpërmjet marrëdhënieve seksuale, e jo nëpërmjet ajrit siç është rasti me virusin e gripit. “Nuk mund të […]

Eqerem Libohova- ministrit grek, Kapsalis në ’48: Na ndihmoni të marrim Kosovën

Eqerem Libohova- ministrit grek, Kapsalis në ’48: Na ndihmoni të marrim Kosovën

Objektivi i fokusimit tonë në dosjet e arkivave të Ministrisë së Punëve të Jashtme këtë herë kalon në vitin 1948 dhe pikërisht në muajin prill të atij viti, ku është bërë një takim i çuditshëm midis krerëve të strukturave të djathta dhe antikomuniste shqiptare të organizuara në emigrim dhe ministrit grek, Kapsalis. Është pikërisht një raport […]

Rritet numri i divorceve ne Gjirokaster

Në qarkun e Gjirokastrës ka një rritje të numrit të divorceve, një fenomen social i përhapur edhe në shkallë vendi. Vetëm në gjashtëmujorin e parë të këtij viti janë regjistruar më shumë kërkesa për zgjidhje martese se vitin e kaluar. Kërkesat më të shumta për divorc në gjykatë, janë ato të dorëzuara nga bashkëshortët. Arsyet […]

Datat e provimeve për maturantët mbetës

Datat e provimeve për maturantët mbetës

Maturantët që nuk arritën të ishin kalues në një apo më shumë provime të Maturës Shtetërore, do të kenë mundësi t’i rijapin këto provime. Ministria e Arsimit ka publikuar dje udhëzimin në të cilin përcaktohen datat e testimit në lëndët me zgjedhje dhe ato me detyrim për sesionin e vjeshtës 2014-2015. Më shumë se 12 […]

Kakavija, “porta” e pushimeve verore për emigrantët

Kakavija, “porta” e pushimeve verore për emigrantët

Me qindra automjete dhe emigrantë vazhdojnë të hyjnë këto ditë pushimesh verore në tokën shqiptare nëpërmjet doganës së Kakavijës. Dogana më e madhe e Jugut, vazhdon të përballojë një fluks të rënduar lëvizjesh në të dyja anët e kufirit shqiptaro-grek. Vetëm gjatë tri ditëve të fundit kanë kaluar traun e Kakavijës shqiptare për të udhëtuar […]

Horoskopi, 08 gusht 2014

Dashi Me një sërë planetësh pozitivë në shenjë, pavarësisht nga “stërkëmbësat” Hënës agresive  do të keni shumë ngjarje pozitive në planin sentimental. Tregoni më shumë kujdes për ekonominë tuaj.   Demi Sa më shumë objektivi duket më i afërt aq më tepër shtohen vështirësitë për ta arritur dhe pengesat që ju sjellin të tjerët. Humori […]

Kalldrëmi i lagjes “Varosh” pas shiut të sotëm (Foto)

Rreshjet e shiut që  ranë  sot në  mesditë  e kanë  kthyer kalldrëmin e lagjes “Varosh” në  Gjirokastër në  një  përrua të  vërtetë . Ky kalldrëm, një prej më  të  vjetërve në  qytet, ka disa kohë  që  është  hapur për t’u rikonstruktuar. Ditët e fundit, për këto punime ka reaguar edhe PD e Gjirokastrës për mungesë […]

Komandot grekë këndojnë: Maleve pa bukë e ujë, do të pimë gjak shqiptari (Video)

Urrejtja e ushtarëve grekë ndaj shqiptarëve dhe turq është shfaqur sërish. Në Youtube prej disa ditësh është duke qarkulluar një video, ku një repart ushtarak grek këndon me thirrje urrejtje ndaj shqiptarëve dhe turqve. “Gjeneral, maleve pa bukë e pa ujë, ne do pimë vetëm gjak turku , gjak maqedonasi , arabi dhe shqiptari”, këndojnë […]

Bashkia Libohovë, tituj “Qytetar Nderi” për Eni Çobanin dhe Saimir Kumbaron

Bashkia Libohovë, tituj “Qytetar Nderi” për Eni Çobanin dhe Saimir Kumbaron

Siç edhe u njoftua më herët, Bashkia e Libohovës do të jap dy tituj “Qytetar Nderi” i Libohovës” ditën kur do të mbahet festa “Tradita Libohovite”. Kështu, do të nderohet Eni Çobani dhe Saimir Kumbaro, dy personalitete me origjinë libohovite që kanë spitakur në karrierën e tyre. Çobani është një juriste e njohur dhe që […]

Shfrytezimi i paligjshem i lumenjve, policia bllokon tre automjete ne Subash

Drejtoria e policisë së qarkut Gjirokastër ka marrë një serë masash për parandalimin e shfrytëzimit të paligjshëm të inerteve në basenin e lumit Vjosë e Drino. Gjatë mbrëmjes së djeshme në shtratin e lumit Drino në Subash policia ka kapur në flagrancë dhe ka bllokuar tre automjete të tonazhit të lartë,të cilat po merrnin zhavorr […]