Kalvari i vuajtjeve të Qazim Rustemit, ish-kreut të Ballit Kombëtar në Libohovë

Kalvari i vuajtjeve të Qazim Rustemit, ish-kreut të Ballit Kombëtar në Libohovë

Me rastin e 70-vjetorit të lindjes (1943-2013) të Neim Rustemit, djali i Qazim Rustemit, i cili është nipi i heroit Avni Rustemi, studiuesi Osman Buzo bashkëbisedoi me të dhe në shkrimin e mëposhtëm na tregon kalvarin e vuajtjeve që përjetoi dhe vazhdon ende të përjetojë familja e heroit të popullit, Avni Rustemi.   Nga Osman Buzo […]

Familja Libohova, dy vëllezër dëshmorë dhe dy, armiq të popullit

Familja Libohova, dy vëllezër dëshmorë dhe dy, armiq të popullit

Pas mbarimit të Luftës, familja jonë, e cila ishte e lidhur e gjitha me Lëvizjen Antifashiste, pati një fat disi të veçantë. Ndërsa dy vëllezërit e mi, Aqifi me Skënderin, që kishin qenë partizanë dhe u vranë në Luftë, u shpallën Dëshmorë të Atdheut, babai ynë, Tekiu, me gjithë vëllanë e madh, Rexhaiun, u arrestuan […]

Avni Rustemi, historia e varrit dhe e zemrës së balsamosur

Avni Rustemi, historia e varrit dhe e zemrës së balsamosur

|Nga Harilla Koçi| Nuk e dinte se ajo pjesëmarrje e rastësishme do të ngelej më pas si një nga dëshmitë e rralla në atë ngjarje, që është përcjellë në mënyra të ndryshme nga opinioni vlonjat. Teksa tregon për atë histori të viteve të shkuara, Agim Hametaj duket se e përjeton atë në të gjitha dimensionet. […]

Putin e fillon turneun në Amerikën Latine

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, nesër e fillon turneun në Amerikën Latine, me ç’rast pritet ta vizitoj Kubën, Argjentinën dhe Brazilin. Yuri Ushakov, ndihmës i zotit Putin tha sot në Moskë se ai do ta nënshkruaj një legjislacion sipas të cilit do të shlyhet 90% e borxhit prej 35 miliardë dollarësh të Kubës ndaj Rusisë. […]

Kështu u festua fitorja e Argjentinës mbrëmë

Tifozet e Argjentinës kanë dhënë gjithçka nga vetja për ta mbështetur ekipin e tyre në ndeshjen gjysmëfinale kundër Argjentinës. Kjo fanse ka dhënë gjithçka nga vetvetja duke u ngjyrosur në gjoks me flamurin e Argjentinës.

1 688 689 690