Ismail Kadare rikthehet në Gjirokastër: Është bërë si Parisi

Ismail Kadare rikthehet në Gjirokastër: Është bërë si Parisi

Ismail Kadare ka vizituar së fundmi qytetin ku ka lindur, Gjirokastrën. Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro,  dhe kryebashkiaku Flamur Golemi kane shoqeruar familjen Kadare teksa bene shetitje ne pjesen e Pazarit, e cila tashme ka marre nje pamje tjeter nga dekori i festave te fundvitit. “Kënaqësia e patregueshme e shëtitjes mbrëmësore me shkrimtarët: […]

Aksidentohen dy gra ta fabrika e kruasanëve në Dropull, një në gjendje të rëndë

Aksidentohen dy gra ta fabrika e kruasanëve në Dropull, një në gjendje të rëndë

Një aksident në punë ka ndodhur mesnatën e kaluar në Dropull. Argjirolajm.net mëson se të plagosura kanë mbetur dy gra. Ngjarja ndodhi teksa gratë po pastronin fasadën e një prej godinave të një kompanie të prodhimit të kruasanëve. Në mënyrë të pashpjegueshme ishte improvizuar një vinç me një kovë sipër së cilës po qëndronin gratë. […]

Kapen mallra kontrabandë në Kakavijë, një i arrestuar, nën hetim doganieri

Kapen mallra kontrabandë në Kakavijë, një i arrestuar, nën hetim doganieri

Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e kontrabandës, specialistët e Seksionit të Hetimit të Krimit Ekonomiko-Financiar në DVP Gjirokastër arrestuan në flagrancë shtetasin E. M., 40 vjeç, banues në Gjirokastër. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi nga kontrolli i ushtruar në automjetin e tij tip “BMW”, në aksin rrugor Kakavije-Gjirokastër, u […]

Gjirokastra ndez dritat e pemës së Krishtlindjes, atmosferë fantastike (VIDEO)

Gjirokastra ndez dritat e pemës së Krishtlindjes, atmosferë fantastike (VIDEO)

Nën tingujt e muzikës numri mbrapsht njoftoi mbërritjen e festave të fundvitit në Gjirokastër. Edhe këtë vit pema e Krishtlindjes u pozicionua në Sheshin e Çerçizit. Dritat shumëngjyrshe dekori fantastik i ka veshur një petk të mrekullueshëm pazarit karakteristik. Më të lumtur duken fëmijët të cilët mezi e presin ketë atmosferë Sonte dhe në ditët […]

Kuvendi i PD-së, 100 delegatë të Gjirokastrës firmosin për Berishën

Kuvendi i PD-së, 100 delegatë të Gjirokastrës firmosin për Berishën

100 nga 151 delegatë të Partisë Demokratike në Gjirokastër kanë firmosur formularin për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të kësaj force politike në datën 11 dhjetor. Nënkryetari, Beqir Gjika lexoi përpara mediave emrat e delegatëve që do të marrin pjesë në Kuvendin e 11 dhjetorit. Ata që kanë refuzuar të firmosin janë 39 delegatë, ndërsa 12 […]

Tragjike në Dervician, humb jetën vajza 12-vjeçara pas zjarrit në banesë

Tragjike në Dervician, humb jetën vajza 12-vjeçara pas zjarrit në banesë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Dervician të Dropullit mbrëmjen e sotme.  Si pasojë e zjarrit që përfshiu banesën e shtetasit Irakli Ndrico, ka ndërruar jetë vajza e tij 12-vjeçare, Krisanthi Ndrico.  Në pamjet e publikuara, shihet se si orenditë shtëpiake janë shkrumbuar nga flakët, ndërsa një tym i madh shpërndahet në të gjithë […]

Afera korruptive e tregut të Gjirokastrës, skandali në gjimnazin e Libohovës dhe gjobëvënia ndaj biznesmenit. 3 dosjet që ‘flenë’ në sirtarin e prokurorit Julian Cafka (VIDEO)

Afera korruptive e tregut të Gjirokastrës, skandali në gjimnazin e Libohovës dhe gjobëvënia ndaj biznesmenit. 3 dosjet që ‘flenë’ në sirtarin e prokurorit Julian Cafka (VIDEO)

Emisioni “Stop” në Tv Klan i është rikthyer sërish mbrëmjen e djeshme skandaleve në Prokurorinë e Gjirokastrës, ku drejtuesi i përkohshëm i saj, Julian Cafka, mban pezull prej vitesh disa dosje. “Stop” rreshtoi së paku 3 dosje në dorë të këtij prokurori. Së pari është afera korruptive e Zamira Ramit me tregun industrial, që u […]

Piu mbidozë ilaçesh, humb jetën 65-vjeçari në Gjirokastër

Piu mbidozë ilaçesh, humb jetën 65-vjeçari në Gjirokastër

Një 65-vjeçar ka ndërruar jetë në Gjirokastër, në rrethana ende të paqarta. Policia deklaron se rreth orës 20:10, është njoftuar nga Urgjenca e Spitalit Gjirokastër se ka shkuar në fshatin”Asim Zeneli” pasi është është njoftuar për t’i dhënë ndihmën mjekësore shtetasit F. K., 65 vjeç (i cili vuante nga probleme të shëndetit mendor), por në […]