Arrestohet nga policia sepse bënte plazh nudo në Gjirin e Lalzit

Kishte zgjedhur të bënte plazh nudo, në një nga plazhet më të populluara dhe me të njohura në bregdetin shqiptar, por është arrestuar nga policia. Policia e Durrësit bën me dije se ka arrestuar 33-vjeçarin me iniciale A.S pasi u kap duke bërë plazh nudo në Gjirin e Lalzit. I riu u denoncua në polici nga […]

Matura Shteterore, 6.7 nota mesatare. Sot publikohet A2

Teksa ishte duke raportuar ne Komisionin Parlamentar te Arsimit dhe Medias per Maturen Shteterore, ministrja e Arsimit dhe Sportit Lindita Nikolla tha se tashme ky proces eshte larguar nga pazaret dhe shitja e tezes rrugeve si dhe jane penalizuar ata qe tentuan te kopjojne, nderkohe qe eshte berr kallezim penal per disa mesues. Sipas saj […]

Zhbllokohet levizja ne Kakavije, riparohet defekti ne sistemin kompjuterik

Zhbllokohet pika kufitare e Kakavijës, pas riparimit të defektit në sistemin kompjuterik. Mësohet se tashmë ka rinisur lëvizja e automjeteve dhe udhëtarëve në palën greke. Sistemi kompjuterik u rregullua në orët e para të mëngjesit.Një defekt në sistemin kompjuterik të palës greke në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës bllokoi kalimin e shtetasve shqiptarë pa […]

Ne shtator nis Censusi per Lazaratin

Ne shtator nis Censusi per Lazaratin

Census në Lazarat. Ky është plan-projekti që Ministria e Brendshme ka bërë gati për në fshatin e shumëpërfolur, pas operacionit të suksesshëm të forcave blu për asgjësimin e lëndës narkotike. Burime nga Ministria e Brendshme bëjnë me dije per Gazeten Shqiptare, se plani ka kohë që është menduar dhe projektuar, por ende nuk është finalizuar. […]

Horoskopi, 29 korrik 2014

Dashi Një kuadër yjor pozitiv duket se vjen në një moment të përshtatshëm për të hedhur një hap vendimtar apo për të filluar një aktivitet të ri. Kush ka kohë të mos prehë kohë, thotë një proverb.. Demi Aftësia juaj për të daklë nga situata dhe vendosmëria do t’ju ndihmojnë për të kaluar lehtësisht një […]

Fluks udhëtarësh në Kakavijë dhe Tre Urat, 80 mijë vetë gjatë korrikut

Fluks udhëtarësh në Kakavijë dhe Tre Urat, 80 mijë vetë gjatë korrikut

Fluks i lartë udhëtarësh në dy pikat e kalimit kufitar me Greqinë që ka qarku i Gjirokastrës, Kakavija dhe Tre Urat. Gjatë muajit korrik, sipas policisë kufitarë, kanë hyrë rreth 80 mijë persona, turistë të huaj dhe emigrantë shqiptarë që kthehen me pushime në vendlindje. Ndërkohë që fundjavën që shkoi u shënua një fluks relativisht […]

Sitet arkeologjike në luginën e Drinos, nis fotografimi nga ajri (Foto)

Në kuadër të studimit dhe promovimit të mëtejshëm të siteve arkeologjike në luginën e Drinos, Drejtorina Rajonale e Kultures Kombetare Gjirokastër, nisi një ditë më parë fotografimin dhe filmimin nga ajri të këtyre pasurive kulturore. Kjo punë do të kryehet prej specialistëve italinë të fotografimeve dhe filmimeve ajrore me “Droni”, pjesë e misionit arkeologjik në […]

Dosier/ Kur Libohova kishte mbetur pa farmaci dhe pa autoambulancë

(Shkrim i botuar te gazeta “Shekulli” më 31 janar 2006)  Ndodh ndonjëherë që për të plotësuar një nevojë urgjente të përshkosh kilometra të tërë. Kjo është bërë diçka e zakonshme për libohovitët, pasi po bëhen gati 3 vjet që 3200 banorët e qytetit të Libohovës janë të detyruar që, për të pasur në shtëpi një […]

Myslimanët festojnë Fiter Bajramin

Pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, lexim Kur’ani e bamirësi, bësimtarët myslimanë të Shqipërisë dhe mbarë botës festojnë sot Fiter Bajramin. Që në orët e para të mëngjesit besimtarët i janë drejtuar xhamive dhe teqeve për të kryer faljet e kësaj dite të shënuar. Pas ritualeve fetare, besimtarët shkojnë për vizita te të afërmit, bëjnë […]